PDF a WORD iba za 9,90 €14,90 € bez DPH

Zmluva o spolupráci
Zmluvou o spolupráci si zmluvné strany dohodnú výkon činností, ktoré budú smerovať k vzájomnej spolupráci.
Upravuje podmienky konkrétnej spolupráce a postupu dvoch alebo viacerých subjektov pri napĺňaní určitého cieľa.
Práva a povinnosti oboch zmluvných strán sa riadia predovšetkým úpravou, ktorá je obsiahnutá priamo v zmluve. Pri otázkach, ktoré zmluva nerieši sa zmluvné strany riadia všeobecnou právnou úpravou pre obchodno-záväzkové vzťahy.
Predpokladom uzavretia zmluvy o spolupráci je povinnosť účastníkov zmluvy dostatočne určiť predmet svojich záväzkov.
Najčastejšie vzájomná spolupráca spočívať v poskytnutí finančného príspevku zo strany jedného podnikateľa druhému podnikateľovi, ktorý sa zaviaže podnikateľa poskytujúceho finančný príspevok propagovať. Veľmi častá je vzájomná spolupráca podnikateľov a škôl, rôznych neziskových organizácií alebo obcí.
Oblasti spolupráce môžu byť rôznorodé:
v obchodnej spolupráci ide najčastejšie o reklamné, propagačné, marketingové účely.
Ďalšími oblasťami, kde a využíva zmluva o spolupráci sú cestovný ruch, charita, šport, veda, kultúra, vzdelávanie, ochrana životného prostredia. Zmluvou o spolupráci si zmluvné strany môžu dohodnúť vzájomné podmienky spolupráce počas organizácie podujatí a projektov, napríklad športových, školských, vedeckých, charitatívnych, či kultúrnych.
V praxi môže byť predmet zmluvy naformulovaný napríklad nasledovne:
Zmluvné strany sa dohodli na vzájomnej spolupráci pri organizovaní kultúrneho podujatia s názvom „YZ“.
Alebo:Spolupráca zmluvných strán spočíva v:
Poskytnutí priestoru a technického vybavenia zo strany zmluvnej strany 1. Vykonanie predstavenie/prednášky/vystúpenia a pod. zo strany zmluvnej strany č. 2.
Spolupráca zmluvných strán spočíva v:
Záväzku zmluvnej strany 1 zabezpečiť propagáciu zmluvnej strany 2 a v spolupráci oboch zmluvných strán v rámci športového podujatia.
Odmena
Zmluva o spolupráci sa spravidla vyznačuje vzájomnosti vzťahov, reciprocitou.
Zmluvné strany chcú dosiahnuť spoločný cieľ a súčasne majú z plnenia zmluvy aj nejaký osoh. Najčastejšie sa v praxi vyskytuje situácia, keď jedna strana sa zaviazala zabezpečovať určitú činnosť a druhá strana má povinnosť jej za to poskytovať protiplnenie. Neznamená to však, že neexistujú prípady, kedy jedna zo zmluvných strán nemá zo zmluvy žiadny profit, naopak len niečo zabezpečuje, plní si dohodnutú povinnosť.
Trvanie zmluvy
Vo všeobecnosti platí, že zmluvné strany môžu vypovedať zmluvu na nepretržitú alebo opakovanú činnosť, alebo na záväzok zdržať sa určitej činnosti alebo strpieť určitú činnosť, ktorá je uzavretá na dobu neurčitú v lehote troch mesiacov ku koncu kalendárneho štvrťroka.
Neplatí to len v prípade, ak si zmluvné strany dohodli vlastný režim výpovede.
Podľa občianskeho zákonníka ďalej platí, že nie je možné vypovedať zmluvu dojednanú na dobu určitú a zmluvu s jednorázovým plnením.
Zákonník
Zmluva o spolupráci sa najčastejšie uzatvára v režime občianskeho zákonníka, a to bez ohľadu na to, či zmluvu uzatvárajú zmluvné strany podnikatelia alebo nepodnikatelia, poprípade ak je jednou zmluvou stranou napríklad združenie, obec, verejnoprávny orgán alebo aj štát.
Režim obchodného zákonníka platí pre zmluvné strany - podnikateľov, ktorí si touto zmluvou chcú upraviť vzájomné záväzkové vzťahy týkajúce sa podnikateľskej činnosti.
Režim obchodného zákonníka si môžu zvoliť aj zmluvné strany, ktoré nie sú podnikateľmi alebo je podnikateľom len jedna zmluvná strana. Zároveň musí platiť, že výber režimu obchodného zákonníka je pre obe strany výhodnejší ako režim občianskeho zákonníka.